How The City Country Stuff-Around Foiled Laurie Daley's Origin Plan

Trial

How The City Country Stuff-Around Foiled Laurie Daley's Origin Plan

Triple M and the Australian's Brent Read has revealed that Laurie Daley had still considered the City Country clash as an Origin trial, with several spots originally planned to be determined based on the game.

"Laurie Daley hoped that Matt Moylan would play five-eighth for City and Tom Trbojevic would play on the wing for City," Ready said on Dead Set Legends. Listen to the full report below.

"Obviously with an eye for State of Origin because Tommy's being looked at as a winger because James Tedesco would be the fullback.

"Those plans were thrown into chaos with over 50 players they had to put a line through before they reached the final teams.

"It's disappointing the delay in naming the two sides, with that many people dropping out.

"There's no doubt that Anthony Griffin's decision to let his blokes play has helped."

City Origin

1. Matt Moylan – Penrith Panthers 
2. Clint Gutherson – Parramatta Eels 
3. Nathan Ross - Newcastle Knights 
4. Tyrone Peachey - Penrith Panthers 
5. Josh Addo-Carr - Melbourne Storm 
6. Bryce Cartwright - Penrith Panthers 
7. Chad Townsend - Cronulla Sharks 
8. James Tamou - Penrith Panthers 
9. Cameron McInnes - St George Illawarra Dragons 
10. Paul Gallen (c) - Cronulla Sharks 
11. Curtis Sironen - Manly Sea Eagles 
12. David Gower - Parramatta Eels 
13. Hame Sele - St George Illawarra Dragons 

Interchange  
14. Joseph Paulo - Cronulla Sharks 
15. Nathan Cleary - Penrith Panthers 
16. Pauli Pauli - Newcastle Knights 
17. Jake Marketo - St George Illawarra Dragons

Country Origin

1. Michael Gordon – Tweed Coast / Sydney Roosters
2. Anthony Don – Grafton Ghosts / Gold Coast Titans
3. TBA (Euan Aitken has withdrawn with a hamstring injury)
4. Cheyse Blair – Bilambil Jets / Melbourne Storm
5. Brian Kelly – Ballina Seagulls / Manly Warringah Sea Eagles
6. Cody Walker – Casino Cougars / South Sydney Rabbitohs
7. Tyrone Roberts – Ballina Seagulls / West Newcastle / Gold Coast Titans
8. Dale Finucane – Bega Roosters / Melbourne Storm
9. Damien Cook – Helensburgh Tigers / South Sydney Rabbitohs
10. Paul Vaughan – Gungahlin Bulls / St George Illawarra Dragons
11. Mitch Aubusson (c) – Ballina Seagulls / Sydney Roosters
12. Kyle Turner – Coonabarabran Unicorns / South Sydney Rabbitohs
13. Jack De Belin – Cootamundra Bulldogs / St George Illawarra Dragons

Interchange
14. Connor Watson – Kincumber Colts / Sydney Roosters
15. Matt Prior – Thirroul Butchers / Cronulla Sharks
16. Tariq Sims – Gerringong Lions / St George Illawarra Dragons
17. Adam Elliott – Tathra Sea Eagles / Canterbury Bankstown Bulldogs
18. Daniel Alvaro – Mittagong Lions / Parramatta Eels

;